Tribe Common - en to fr translation catalogue (262 entries)

en: %s Settings
fr: %s Paramètres

en: %s cannot be a duplicate
fr: %s ne peut être dupliqué

en: %s cannot be the same as %s.
fr: %s ne peut-être pareil à %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
fr: %s doit être un chiffre entre 0 et 21.

en: %s must be a number or percentage.
fr: %s doit être un chiffre ou en pourcentage.

en: %s must be a phone number.
fr: %s doit être un numéro de téléphone.

en: %s must be a positive number.
fr: %s doit être un nombre positif.

en: %s must be a valid absolute URL.
fr: %s doit être un lien URL valide et absolu.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
fr: %s doit être une entré valide (nombres, lettres, tirets, et traits de soulignement).

en: %s must consist of 5 numbers.
fr: %s doit contenir 5 chiffres.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
fr: %s doit contenir uniquement des lettres, chiffres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
fr: %s doit contenir uniquement des lettres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must contain numbers and letters only
fr: %s doit contenir seulement que des chiffres et lettres.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
fr: %s doit seulement contenir des chiffres, des lettres et des points

en: %s must have a value that's part of its options.
fr: %s doit contenir une valeur qui font partie de l'une de ses options.

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
fr: <p> Les trois champs suivants acceptent les options de format de date disponible pour la fonction PHP date (). <a href=« http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time » target=« _blank »>Apprenez à créer votre propre format de date ici</a>.</p>

en: A valid license key is required for support and updates
fr: Une clé de licence valide est nécessaire pour le support et les mises à jour

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Iles Samoa

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua And Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Tu penses "Wow, ce plugin est incroyable! Je devrais dire grâce à Modern Tribe pour leur travail acharné." Le plus grand Merci nous pourrions demander est la reconnaissance. Ajouter un lien seul texte en petits caractères au bas de votre calendrier pointant vers le projet le calendrier des événements.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Envisagez-vous "Wow, ce plugin est incroyable! Je dois dire merci à Modern Tribe pour leur travail acharné." La plus grande grâce que nous pourrions demander est la reconnaissance. Ajouter un petit lien texte seulement au bas de votre calendrier pointant vers Le projet Evénements Calendrier.

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia And Herzegowina
fr: Bosnie Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire Britannique Océan Indien

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: California
fr: Californie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Check out the available add-ons
fr: Découvrez les modules complémentaires disponibles

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: L’île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Community Events
fr: Événements communautaires

en: Comoros
fr: Comores

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
fr: Validation de comparaison échoué parce qu’il n’y a pas de valeur de comparaison fourni pour le champ %s

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: République démocratique du Congo

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
fr: Liste des pays doit être formatée comme un pays par ligne dans le format suivant :<br>EUA, États-Unis d'Amérique<br>RU, Royaume-Uni.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
fr: Croatie

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Date Format Settings
fr: Paramètres de Format de date

en: Datepicker Date Format
fr: Format de date du sélecteur de date

en: Debug Bar Plugin
fr: Barre du débogage d'extension

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Denmark
fr: Danemark

en: Display
fr: Montrer

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Done
fr: Terminer

en: East Timor
fr: Loro Sae

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
fr: Activer cette option pour enregistrer les informations de débogage. Par défaut les informations seront enregistrés sur le ficher d’enregistrement de votre serveur PHP (Error Log). Si vous souhaitez voir les messages enregistrés sur votre navigateur, nous vous recommandons d’installer %s et de rechercher l’onglet « Tribe ».

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Event Add-Ons
fr: Extensions Événement

en: Events
fr: Événements

en: Events Settings
fr: Paramètres d'événements

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Field ID:
fr: Champ ID :

en: Finland
fr: Finlande

en: Florida
fr: Floride

en: France, Metropolitan
fr: France (métropole)

en: Free
fr: Gratuit

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: General
fr: Général

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Heard And Mc Donald Islands
fr: Îles de Heard et McDonald

en: Help
fr: Aide

en: Hide the following settings tabs on every site:
fr: Masquer les onglets paramètres suivants sur chaque site :

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Ville Sainte (État de la Cité du Vatican)

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Invalid field type specified
fr: type de champs invalide spécifié

en: Invalid or incomplete field passed
fr: Champ invalide ou incomplet passé

en: Iran (Islamic Republic Of)
fr: Iran

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: Korea, Republic Of
fr: Corée, République de

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: République démocratique populaire du Lao

en: Latest Version:
fr: Dernière Version :

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Lybie

en: License Key
fr: Clé de Licence

en: License key(s) updated.
fr: Clé(s) de licence mise(s) à jour.

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
fr: Vous cherchez des fonctionnalités supplémentaires, y compris les événements récurrents, meta personnalisée, événements communautaires, vente de billets, etc. ?

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Macau
fr: Macao

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States Of
fr: Etats fédéraux de Micronésie

en: Moldova, Republic Of
fr: République de Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: More...
fr: Plus…

en: Morocco
fr: Maroc

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nebraska
fr: Nébraska

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: Network
fr: Réseau

en: Network Settings
fr: Paramétrages réseau

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: News and Tutorials
fr: News et tutoriels

en: Next
fr: Prochain

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: No checkbox options specified
fr: Option de case non spécifié

en: No radio options specified
fr: Option de bouton non-spécifié

en: No select options specified
fr: Option de sélection non-spécifié

en: Non-existant field validation function passed
fr: Passé de la fonction de validation de champ non-existant

en: None of your settings were saved. Please try again.
fr: Aucuns de vos réglages n’ont été sauvés. Merci de réessayer à nouveau.

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Iles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle-Guinée

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Peru
fr: Pérou

en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

en: Poland
fr: Pologne

en: Premium Add-Ons
fr: Modules de prime

en: Prev
fr: Précédent

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Requires:
fr: Exigences :

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Fédération de Russie

en: Saint Kitts And Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent And The Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines,

en: Sao Tome And Principe
fr: Sao Tome et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: See an example of the link
fr: Voir un exemple de la lien

en: Select a Country:
fr: Choisissez un pays :

en: Select the date format to use in datepickers
fr: Sélectionnez le format de date à utiliser dans les sélectionneurs de date

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Show The Events Calendar link
fr: Afficher un lien vers le calendrier des événements

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr: Slovaquie (République slovaque)

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, key validation server is not available.
fr: Désolé, le serveur de validation des clés n’est pas disponible.

en: South Africa
fr: Afrique du sud

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: South Georgia, South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et îles Sandwich du Sud,

en: Spain
fr: Espagne

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: St. Pierre And Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen Islands

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: System Information
fr: Informations du système

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tanzania, United Republic Of
fr: Tanzanie, République unie de

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: The Events Calendar
fr: Calendrier d'événements

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
fr[0]: Le paramètre ci-dessus n'était pas enregistré. Les autres paramètres ont été enregistrés avec succès.
fr[1]: Les paramètres ci-dessus n'était pas enregistrés. Autres paramètres ont été enregistrés avec succès.

en: The request was sent insecurely.
fr: Cette requête a été envoyer de manière non-sécurisée.

en: The request wasn't sent from this tab.
fr: La requête n’à pas été envoyé depuis cet onglet.

en: There are no fields setup for this tab yet.
fr: Il n’y a pas encore de configuration de champs pour cet onglet.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
fr: Ce calendrier est propulsé par Events Calendar,

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
fr: C’est ici que tous les réglages globaux de réseau du plugin peuvent être modifiés.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Tokelau
fr: Tokélaou

en: Trinidad And Tobago
fr: Trinité-et-Tobago.

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks And Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Unknown or not set
fr: Inconnue ou non définie

en: Valid Key! Expires on %s
fr: Clé valide! Expire le%s

en: Venezuela
fr: Vénézuéla

en: Viet Nam
fr: Viêt Nam

en: View
fr: Voir

en: Virgin Islands (British)
fr: Îles Vierges (britanniques)

en: Virgin Islands (U.S.)
fr: Îles Vierges américaines

en: Virginia
fr: Virginie

en: Wallis And Futuna Islands
fr: Îles Wallis et Futuna

en: We hope our plugin is helping you out.
fr: Nous espérons que notre plugin peut vous dépanner.

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: You are up to date!
fr: Vous êtes à jour !

en: You don't have permission to do that.
fr: Vous n’avez pas la permission d’effectuer ceci.

en: You need to upgrade!
fr: Vous devez mettre à niveau !

en: You've requested a non-existent tab.
fr: Vous avez demandé un onglet inexistant.

en: Your form had the following errors:
fr: Votre formulaire a les erreurs suivantes :

en: Zambia
fr: Zambie

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
fr: avec le nom de la fonction:

[ctx: not available]
en: n/a
fr: n/d
