Tribe Common - en to sv translation catalogue (226 entries)

en:  and
sv: och

en: %s Settings
sv: %s Inställningar

en: %s cannot be a duplicate
sv: %s får ej vara en dublett

en: %s cannot be the same as %s.
sv: %s kan ej vara samma som %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
sv: %s måste vara ett tal mellan 0 och 21.

en: %s must be a number or percentage.
sv: %s måste vara ett tal eller en procentsats.

en: %s must be a phone number.
sv: %s måste vara ett telefonnummer.

en: %s must be a positive number.
sv: %s måste vara ett positivt tal.

en: %s must be a valid absolute URL.
sv: %s måste vara en giltig absolut URL.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
sv: %s måste vara en giltig slug (siffror, bokstäver, bindestreck och understreck).

en: %s must consist of 5 numbers.
sv: %s måste bestå av 5 tal.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
sv: %s får endast bestå av bokstäver, siffor, bindestreck, apostrofer och mellanslag.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
sv: %s måste bestå av bokstäver, mellanslag, apostrofer och bindestreck.

en: %s must contain numbers and letters only
sv: %s får endas innehålla siffor och bokstäver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
sv: %s får endast innehålla siffror, bokstäver och punkter

en: %s must have a value that's part of its options.
sv: %s måste ha ett giltigt värde.

en: A valid license key is required for support and updates
sv: En giltig licensnyckel krävs för support och uppdateringar

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sv: Tänker du "Wow, det här tillägget är fantastiskt, jag borde säga tack till  Modern Tribe för allt deras hårda arbete." Det största tacket vi kan begära är ett erkännande. Lägga till en liten textlänk under kalendern som pekar på The Events Calendar projektet.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sv: Tänker du "Wow, det här tillägget är fantastiskt, jag borde säga tack till  Modern Tribe för allt deras hårda arbete." Det största tacket vi kan begära är ett erkännande. Lägga till en liten textlänk under kalendern som pekar på The Events Calendar projektet.

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia And Herzegowina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Check out the available add-ons
sv: Kolla tillgängliga tillägg

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Community Events
sv: Gemenskapens Händelser

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
sv: Jämförelsekontrollen misslyckades eftersom inget jämförelsevärde angavs för fält %s

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
sv: Kongo-Kinshasa (Demokratiska republiken Kongo)

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
sv: Landslistan måste vara formaterad med ett land per rad på följande format: <br>SE, Sverige <br> US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjekien

en: Date Format Settings
sv: Datum Format Inställningar

en: Datepicker Date Format
sv: Datumväljare Datum Format

en: Debug Bar Plugin
sv: Debugbar tillägget

en: Debug mode
sv: Debugläge

en: Denmark
sv: Danmark

en: Display
sv: Visa

en: Djibouti
sv: Djibouti (Republiken Djibouti)

en: Dominica
sv: Dominica (Samväldet Dominica)

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Done
sv: Färdig

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Egypt
sv: Egypten

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
sv: Aktivera detta alternativ för att logga debuginformation. Som standard kommer detta att logga till din servers PHP-fellogg. Om du vill se loggen i din webbläsare, rekommenderar vi att du installerar %s och tittar under "Tribe" fliken i debut utmatningen.

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Event Add-Ons
sv: Evenemang tillägg

en: Event Tickets
sv: Evenemangsbiljetter

en: Events
sv: Evenemang

en: Events Settings
sv: Evenemangsinställningar

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna (Malvinerna)

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: Field ID:
sv: Fält-id:

en: Filter Bar
sv: Filtreringsbar

en: France
sv: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv: France métropolitaine

en: Free
sv: Gratis

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: General
sv: Generellt

en: Germany
sv: Tyskland

en: Go to WordPress Updates page
sv: Gå till WordPress-sidan för uppdateringar

en: Go to plugins page
sv: Gå till plugin-sidan

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide the following settings tabs on every site:
sv: Dölj följande inställningsflikar på alla webbplatser:

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Vatikanen

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Invalid field type specified
sv: Ogiltig fälttyp angiven

en: Invalid or incomplete field passed
sv: Ogiltig eller ofullständigt fält

en: Iran (Islamic Republic Of)
sv: Iran (Islamiska republiken Iran)

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
sv: Nordkorea (Demokratiska folkrepubliken Korea)

en: Korea, Republic Of
sv: Sydkorea (Republiken Korea)

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Laos (Demokratiska folkrepubliken Laos)

en: Latest Version:
sv: Senaste versionen:

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lesotho
sv: Lesotho (Konungariket Lesotho)

en: Libya
sv: Libyen

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: License key(s) updated.
sv: Licensnyckel(-ar) uppdaterad.

en: Licenses
sv: Licenser

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
sv: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, anpassad meta, community evenemang, biljettförsäljning med mera?

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna (Republiken Maldiverna)

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien (Islamiska republiken Mauretanien)

en: Micronesia, Federated States Of
sv: Mikronesien

en: Moldova, Republic Of
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: More...
sv: Mer...

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique (Republiken Moçambique)

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: News and Tutorials
sv: Nyheter och handledningar

en: Next
sv: Nästa

en: No checkbox options specified
sv: Inga kryssruteval angivna

en: No radio options specified
sv: Inga radioknappsval specificerade

en: No select options specified
sv: Inga val angivna

en: Non-existant field validation function passed
sv: Icke-existerande fält validering passerad

en: None of your settings were saved. Please try again.
sv: Inga inställningar sparades. Försök igen.

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Poland
sv: Polen

en: Premium Add-Ons
sv: Premium tillägg

en: Prev
sv: Föregående

en: Requires:
sv: Kräver:

en: Return to Plugins page
sv: Återgå till plugin-sidan

en: Return to WordPress Updates
sv: Återgå till WordPress-sidan för uppdateringar

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryssland (Ryska federationen)

en: Saint Kitts And Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome And Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: See an example of the link
sv: Se ett exempel på länken

en: Select a Country:
sv: Välj ett land:

en: Serbia
sv: Serbien

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved.
sv: Inställningar sparade.

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Show The Events Calendar link
sv: Visa The Events Calendar länk

en: Slovakia (Slovak Republic)
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: Sorry, key validation server is not available.
sv: Ursäkta, Tyvärr är inte nyckel-server-validering tillgänglig.

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Helena
sv: Sankta Helena

en: St. Pierre And Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Syrien (Arabrepubliken Syrien)

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
sv: Tanzania

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
sv[0]: Inställningen ovan sparades inte. Alla andra inställningar sparades korrekt.
sv[1]: Inställningarna ovan sparades inte. Alla andra inställningar sparades korrekt.

en: The request was sent insecurely.
sv: Begäran skickades osäkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
sv: Begäran skickas inte från den här fliken.

en: There are no fields setup for this tab yet.
sv: Det finns för närvarande inga fält för denna flik.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
sv: Kalendern bygger på The  Events Calendar.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
sv: Det är här alla globala nätverksinställningarna för Modern Tribes The Events Calendar kan modifieras.

en: Today
sv: Idag

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks And Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien (Förenade kungariket Storbritannien)

en: United States
sv: Förenta Staterna, USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Unknown or not set
sv: Okänt eller inte satt

en: Valid Key! Expires on %s
sv: Giltig nyckel! Går ut den %s

en: Viet Nam
sv: Vietnam (Socialistiska republiken Vietnam)

en: View
sv: Visa

en: Virgin Islands (British)
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Virgin Islands (U.S.)
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Wallis And Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: We hope our plugin is helping you out.
sv: Vi hoppas vårt tillägg är dig till hjälp.

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: WordPress
sv: Wordpress

en: Yemen
sv: Jemen

en: You are up to date!
sv: Du är uppdaterad!

en: You don't have permission to do that.
sv: Du har inte behörighet att göra det.

en: You need to upgrade!
sv: Du behöver uppdatera!

en: You've requested a non-existent tab.
sv: Du har begärt en icke-existerande flik.

en: Your form had the following errors:
sv: Ditt formulär hade följande fel:

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
sv: med funktionsnamn:

[ctx: not available]
en: n/a
sv: Inte tillgänglig

en: unknown date
sv: okänt datum
